Diş Beyazlatma


Diş Beyazlatma (Bleaching)


Diş beyazlatma ile hayalinizdeki bembeyaz gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Üstelik porselen kaplamaya göre daha kolay, daha hızlı ve daha ekonomik.
Tüketilen besinler, içecekler, dış etkenler ve sigara kullanımının etkisiyle zamanla dişlerde lekelenmeler ve sararmalar meydan gelmekte ve bu nedenle dişler beyazlığını kaybetmektedir. Bununla beraber dişin yapısında bazı mineraller bulunmakta ve bunların oranı kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu minerallerin birbirine oranı diş renginde etkili olmaktadır. Hem bu mineral yapısı, hem diğer dış etkenler nedeniyle dişlerde farklı oranlarda sararma ve lekelenmeler söz konusu olmaktadır. Bu sorunu gidermek amacıyla özel beyazlatıcı maddeler ile diş beyazlatma yapılır.

Özel beyazlatıcı maddeler kullanılarak dişlerin renginin açılması işlemine denir. Dişe nüfuz ederek veya diş yüzeyinden aşındırma yaparak beyazlık sağlayan sistemler vardır.

Klinikte veya ev ortamında yapılan türleri vardır. Klinikte yapılan "Office Bleaching" uygulamasında beyazlatma tek seansta gerçekleştirilmektedir. Doktor kontrolünde yapıldığı için daha güvenli ve daha hızlıdır. Yaklaşık 45 dk içinde diş renginiz 8-10 tona kadar açılır. İkinci yöntem, kişinin evde kendisinin uygulayabileceği Home Bleaching uygulamasıdır. Daha düşük konsantrasyondaki jel, daha uzun sürede beyazlama sağlar. Bu yöntemle beyazlatma işleminden, jelin niteliğine göre yaklaşık olarak 1 - 2 hafta içinde sonuç alınabilmektedir.

Dişten aşındırma yaparak beyazlık sağlayan sistemler kısa aralıklı tekrarlayan uygulamalarda hassasiyet sorunlarına neden olabilir. Dişe nüfuz ederek beyazlatma yapan sistemler daha güvenlidir.

Dişlerde çürük, çatlak olan durumlarda, dişeti hastalığı olan vakalarda öncelikle problemlerin çözümü sonrasında beyazlatma yapılması gereklidir.

Dişin yapısı oldukça etkilidir. Eğer çatlak, aşınmış mine yapısı varsa rengin koyulaşması daha hızlı olacaktır. Yüksek çay, kahve, şarap gibi boyar gıdalar tüketilmesi, sigara kullanımı rengin geri dönüşünü hızlandırır.

Instagram Feed
Follow us for before and after cases...
Appointment & Contact

Randevu Alın

Özel Çapa Cerrahi & Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pınar Apt. No:135/2
Kat:1 D:2 34722 Ziverbey, Kadıköy / İstanbul