Dişeti Tedavisi


Dişeti Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları

Dişeti hastalıkları çürüklerden sonra diş kayıplarının en sık nedenidir. Dişeti hastalığının ilk belirtisi kızarık dişetleridir ve Gingivitis olarak adlandırılır. Genellikle hastalar tarafından fark edilmez. Ancak dişeti uzmanlarının profesyonel incelemesi ile tanı koyulur. Bu dönemde yapılacak dişeti tedavisi hastalığı yenmek açısından çok önemlidir ve oldukça başarılı sonuçlar verir. Bu durum 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolünün önemini ortaya koymaktadır.

Dişeti Hastalığına ne sebep olur?


Dişeti Hastalığının en önemli nedeni yetersiz veya hatalı diş bakımıdır. Kötü ağız hijyeninin somut belirtisi oluşan diş taşlarıdır. Bu diş taşları temizlenmeyip oluşmaya devam ettiği müddetçe daha fazla diş taşı birikimi olur. Diş taşları bakterilerin gelişimi için ideal ortamlardır. Dişin üzerinde görünen diş taşlarının yanında dişetinin altına da diş taşı birikimi olur. Ödemli, şişkin dişetleri, dişeti altı (subgingival) diş taşı birikimi için ideal ortamlardır. Diş taşları biriktikçe, kemik erimesi sonucu dişeti çekilir. Dişeti çekildikçe daha fazla diş taşı birikir ve kısır döngü şeklinde dişin kaybına kadar gidilir.

İleri Diş Eti Hastalıkları


Dişeti iltihabı (Gingivitis) eğer tedavi edilmezse hastalık ilerleyerek çevre dokulara yayılır. Bu aşamadaki dişeti hastalığına Periodontitis denir. Dişin etrafındaki kemik dokusunun eriyerek yok olması ayırt edicidir.

Dişetleri koyu pembe-mor renkli, parlak ve oldukça kanamalıdır. Kemik erimesi nedeniyle dişetlerinde de çekilmeler olur ve sanki dişlerin boyu uzamış gibi görünür. Özellikle üst ön dişlerde aralanma ve yelpaze gibi dışa doğru açılma olabilir.

Kemik dokusu artık dişe destek olamayacak kadar eridiğinde ise dişte sallanma ve dişetlerinde akut iltihabi şişlikler oluşur. Bu aşama son aşamadır ve hiçbir çürüğü olmamasına rağmen dişin çekiminden başka tedavi yolu kalmamıştır.


ardır.

Gingivektomi

Dişeti büyümelerinde ve derin ceplerin olduğu bölgelerde dişetinin kesilerek çıkarılması işlemidir. Daha sonra dişeti konturları düzeltilerek, dişetinin fizyolojik ve estetik bir form alması sağlanır.

Rejenerasyon

Rejeneratif işlemler periodontal hastalık sebebiyle yıkıma uğrayan destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden oluşturulması amacıyla uygulanır.

Uygun durumlarda, hastalıktan etkilenmiş dokular uzaklaştırılarak, membran, kemik grefti veya doku uyarıcı proteinler kullanılarak yeni destek yapıların oluşması sağlanır.

Yumuşak Doku Grefti

Dişetinin çekilmesi sonucu kök yüzeyleri açığa çıkar. Bu durum dişlerin görünümünün uzamasına yol açar, açığa çıkmış kök yüzeyleri sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassastırlar.

Sert diş fırçalama, zararlı alışkanlıklar (tırnak yeme, kalem ısırma vs..), protezler, ortodontik apareyler, yaşlanma ve periodontal hastalıklar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak dişetlerinde çekilme meydana gelebilir.

Tedavi safhasında, öncelikle hastalığa yol açan sebep belirlenerek kontrol altına alınmalı veya mümkünse ortadan kaldırılmalıdır.Yumuşak doku geftleri kök yüzeylerini kapatmak veya çekilmeden dolayı kaybolan dişeti dokusunu arttırmak amacıyla uygulanır.

Diş Eti (Periodontal Tedavi) Tedavisi

Diş eti tedavisi, diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.Diş taşı temizliği ,yılda iki kez ,diş eti rahatsızlığına dönüşmeden yapılmalıdır. Diş eti rahatsızlığı ileri bir seviyede ise diş taşı temizleme işlemine ek olarak kök yüzeyi düzeltme işlemide uygulanır. Diş taşı temizliği sırasında diş taşı temizleme aleti yardımı ile dişeti üzerinde ve altında birikmiş olan plak, diş taşları ve yiyecek kalıntıları temizlenir. Bu yöntem sayesinde diş ve kök yüzeyi pürüzsüz , hastalıktan arınmış bir duruma kavuşturulur. Diş taşı temizliğinde bazı durumlarda lazer tedavisi de uygulanabilir. Kişinin kemik dokusunda erime var ise cerrahi müdahele gerekebilir.

Kuron Boyu Uzatma

Dişeti dokusu dişlerin üzerini çok fazla örttüğü durumlarda dişlerin boyu ağızda çok kısa görünebilir.Bu durum "gummy smile" olarak adlandırılır ve estetiği kötü etkiler.Kuron boyu uzatma operasyonu ile fazla dişeti dokusu çıkarılıp altındaki kemik yeniden şekillendirilerek dişlerin daha uzun görünmesi sağlanır.Ayrıca, dişin kırık hattı dişetinin altındaysa veya çürük varsa, restoratif işlemlerden önce protezlerin tutuculuğunu arttırmak, dişeti seviyelerini düzeltmek amacıyla da kuron boyu uzatma operasyonu uygulanabilir.

dişeti Her hastalıkta olduğu gibi problem ilerlemeden yapılacak tedavi çok daha başarılıdır. Diş taşları ağzımızda normalde olması gereken yapılar değildir ve patojen bakterilerin yuvasıdır. Hem dişetine hem de diş dokusuna zara verir. Mutlaka temizlenmelidir. Eğer hastalık ilerlemiş ve diş taşları, dişetinin altında da bulunuyorsa özel Periodontal Tedavi uygulanmalıdır.

Profesyonel Diştaşı Temizliği; Diş ve dişeti kenarında oluşan diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır, düzenli olarak (6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir.

Küretaj(Kök Yüzeyi Düzleştirme); Diş taşları ve zararlı dokular diş eti cebini ve kök yüzeyini kaplamışsa uygulanır. Kök yüzeyindeki diş taşları ve zararlı dokular küret veya lazerle uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır.

Flap Operasyonu; Kök yüzeyindeki taşlar ve zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır. Zararlı dokular ve gerekiyorsa dişetinin bir kısmı çıkartılır. Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları konulabilir.

  • Her gün dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın,
  • Dengeli beslenin, işlenmiş gıdalar, glikoz şurubu içeren ve çok yapışkan gıdalardan kaçının,
  • Kendi kendinizi muayene etmeyi öğrenin ve rutin olarak bunu yapın. Böylece herhangi bir ağız içi veya dişsel değişikliğin ilk sinyallerini yakalayabilirsiniz,
  • Senede en az iki kere diş hekimine gelerek kontrol ve diş taşı temizliği yaptırın.
Instagram Feed
Follow us for before and after cases...
Appointment & Contact

Randevu Alın

Özel Çapa Cerrahi & Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pınar Apt. No:135/2
Kat:1 D:2 34722 Ziverbey, Kadıköy / İstanbul