Implant


Eğer dişiniz eksikse; sağlık,estetik ve fonksiyon olarak en iyi ne yapabilirim sorusunun cevabı İmplant’tır. Çünkü;

Sağlık Açısından:

Dişiniz çekildiğinde etrafındaki kemik, doğal bir süreç dahilinde erimeye başlar. Nasıl ki kol/bacak kırıklarında, alçı çıktıktan sonra bir ayda bile kol/bacağın ciddi oranda inceldiğini görüyorsak çene kemiklerimiz de böyle erimektedir.

İlk 6 ay içerisinde çekilen yerdeki eriyen kemik oranı %35-40 arasındadır. Bu ciddi bir orandır. Kemik erimesini engellemenin tek yolu o bölgenin tekrar fonksiyona girmesidir. Bunu da ancak implant ile sağlayabiliriz. Köprü veya damak protezler ise tam ters etki göstererek kemikte oluşturdukları baskı nedeniyle aşırı hızlı kemik kaybına neden olurlar.

Estetik Açısından;
İmplantların dişetinden çıkış şekli (Emergency Profile) doğal dişe benzer olduğundan dolayı en estetik ve doğal görünüm ancak implant ile sağlanabilir. İmplant, Yüzde doğal bir görünüm ve doku desteği sağlar. Çene kemiğindeki rezorpsiyonu (kemik erimesi) engellediği için yumuşak dokuları kendi dişleriniz gibi destekler ve yüzdeki kırışıklıkları dolayısıyla yaşlı görünümü engeller, daha genç bir görünüm sağlar.

Fonksiyon Açısından;
İmplant ile yapılmış kaplamalar çiğneme, konuşma esnasında aynı kendi doğal dişinizmiş gibi bir his uyandırır. Kesinlikle yabancılama hissedilmez. Köprü ve total damak protezlerine göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar.

En önemli konu kullanılan malzeme ve uygulayan hekimdir. Kliniğimizde kullanılan tüm implant markalarının (WHO) Dünya Sağlık Örgütü, ADA (American Dental Association), FDI sertifikası (The FDI World Dental Federation) , CE onayı ve Sağlık Bakanlığı izni bulunmaktadır.

İmplant markasının başarısını bilimsel araştırmalar ile kanıtlamış olması, firmanın minimum 10 yıldan beri Türkiye’de hizmet veriyor olması, ve temiz bir firma siciline sahip olması bir diğer koşulumuzdur. Bu sayede çalıştığımız implant firmaları; implant üretiminden kaynaklanan herhangi bir hata olasılığına karşı ömür boyu garanti veren, dünya çapında hizmet sunan, güvenilir firmalardır.

İmplant Cerrahisi ekibimiz, 2001 yılından beri bu alanda çalışan Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Dr. M.Sabri Şencan koordinatörlüğünde, son teknoloji ekipman ve donanımla hizmet vermektedir. Koordinatörümüz Dr.M.Sabri Şencan; yıllık yaklaşık bin adet implant uygulaması ile oldukça tecrübeli bir hekim olmasının yanında her yıl düzenli olarak 2 yurt içi ve 2 yurtdışı kongreyi takip ederek sürekli eğitime önem vermektedir. Aynı zamanda çeşitli kongre ve panellerde konuşmacı ve eğitmen olarak bilgi paylaşımını desteklemektedir.

İmplant fiyatını etkileyen nedenler şunlardır.

  1. İmplant Fiyatlarına Diş Hekiminin Tecrübesinin ve Bilgisinin Etkisi İmplantı uygulayan cerrahın tecrübesi ve bu konudaki bilgi birikimi tedavi sonucunun ne kadar iyi olacağını belirler. İyi bir tedavide, problemleriniz hızlı bir şekilde düzelir ve daha sonra tekrar oluşmaz. Kliniğimizde uyguladığımız tüm tedaviler bu doğrultuda kalıcılık ve sonuç odaklıdır. Hiçbir zaman size tekrar aynı sıkıntıları yaşatacak planlamalar yapılmaz.

  2. Kemik miktarı ve Zamanlama İmplant diş tedavisine gecikmek tedavinin maliyetlerini artırır. Özellikle enfekte ve dişeti hastalığı olan dişler çevresindeki kemiğin eriyerek yok olmasına neden olurlar. İmplant yapılabilmesi için bu kemiğin tekrar oluşturulması gerekir. Bu da hem implant maliyetini artırır hem de tedavi süresini uzatır.

  3. Implant Markası ve Fiyat Günümüzde Türkiye’de faaliyet gösteren 150’nin üzerinde implant firması bulunmaktadır. Dünya çapında üretici konumda olan 500’ün üzerinde firma mevcuttur. Bu kadar geniş bir yelpazede ve hasta olarak herhangi bir eğitiminizin, bilgi birikiminizin olmadığı bir konuda seçim yapmanız sizden beklenemez. Bu konuda en doğru yol gösterici hekiminiz olacaktır. Kliniğimizde kullanılan tüm implant markalarının ADA (American Dental Association), FDI sertifikası (The FDI World Dental Federation) , CE onayı ve Sağlık Bakanlığı izni bulunmaktadır. Yasal onay belgelerine sahip ve Türkiye distribütörlerinden temin edilen,sağlık bakanlığına kayıtlı (implant pasaportu olan), kendini bilimsel yayınlarla kanıtlamış markalar arasından hangisinin size uygun olacağının seçimini çene cerrahınız yapmak durumundadır. Çene cerrahisi ekibimiz uzun yıllar boyunca, problemsiz bir şekilde size hizmet edecek ve arkasında güvenle durabileceği bir marka seçecektir. İmplant başarısında temel konu markadan çok, hangi bölgeye implant yapılacağı ve nasıl bir kemik tipine sahip olunduğudur. Çünkü her implantın yüzey tasarımı, yiv yapısı farklıdır. Örneğin pasif yiv tasarımı olan bir implant, zayıf kemik yapısına sahip bir bölgeye uygulanırsa implant başarısı için temel faktörlerden olan primer stabilite yani implantın kemik yuvasındaki hareketsizliği tam sağlanamayacak ve implant başarısız olacaktır. Bunun tam zıttı olarak agresif yiv tasarımı olan bir implant sert kemik yapısı olan bir bölgeye uygulanırsa, implantın etrafındaki kemik aşırı baskıdan dolayı eriyecek ve kısa sürede implant başarısız olacaktır. Bunun gibi birçok faktör implantın uzun süreli başarısında etkilidir. Bunun gibi nedenlerden dolayı X veya Y implantından çok uygulayan hekimin bilgisi ve tecrübesi önemlidir.

Genel sağlık durumu kontrol altındaysa, ister tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, implant uygulanabilir. İmplant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, yeterli yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Var olan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Kemik yetersiz veya düşük yoğunlukta ise öncelikle Kemik Ogmentasyon teknikleri ile kemik hacmi ve kalitesi düzenlenir. Ayrıca dişetlerinin ve komşu dişlerin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

İmplant kemik içinde sabit bir pozisyona yerleştirildiği için 18 yaşının tamamlanmış olması gerekir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur.

Gelişen teknoloji sayesinde artık implant yapımından sonra aynı gün içerisinde implant üzeri kaplamaları yapabilmekteyiz. Bunun için implant yapılan bölgedeki kemik kalitesinin uygun olması, kemik eksikliği ve greftleme ihtiyacı olmaması, bruksizm gibi diş sıkma-gıcırdatma alışkanlıklarının olmaması, kronik sigara-alkol kullanımı olmaması gereklidir. Uygun olan vakalarda aynı anda dişi çekip, implantı yaptıktan sonra ölçü alırız. Gün içerisinde kaplamayı implanta takarak tedaviyi bitiririz.

Zayıf kemik yapısı varsa yada greftleme ile yeni kemik oluşturma işlemi yapıldıysa genellikle implantın birkaç ay beklemesini tercih ederiz. Bu süre zarfında kemik hücreleri implantın üzerine yapışarak aynı kendi dişiniz gibi sağlam, stabil bir yapı oluşturacaktır. Bekleme süresi yapılan işleme göre 1-4 ay arasında değişir. Örneğin sinuslifting yapılan implantlarda 4 ay beklenir. Bu süre zarfında geçici protezler ile normal hayatınıza devam edersiniz.

Bekleme süresi sonunda dişetinin altında olan implantların üstüne gingivaformer dediğimiz bir kapak takarız. Bu parça dişetinin aynı kendi dişinizin etrafındaki dişeti gibi şekillenmesini sağlar. Implant etrafındaki dişetinin kalınlığı, sertliği çok önemlidir. Çünkü implantların uzun dönemde herhangi bir problem çıkarmasındaki en önemli faktör zayıf ve ince dişetleridir.

Zayıf dişetleri birkaç yıl içerisinde tamamen çekilmeye uğrar. Çekilen dişetiyle birlikte kemikte erir. İmplant artık ağızda gözükmeye başladıktan sonra maalesef geri dönüş yoktur ve implantın kaybıyla sonuçlanan periimplantitis denilen dişeti hastalığı başlar. Bu durumun oluşmaması için kliniğimizde tüm implant hastalarına dişeti operasyonu yapılarak implantın etrafındaki dişeti sağlamlaştırılır.

İmplant yapılırken kesinlikle ağrı sızı olmaz.Gayet konforlu ve rahat bir işlemdir. İşlem sonrasında da basit ağrı kesicilerle geçebilecek hafif bir dişeti sızısı olur. Greftleme işlemlerinde doktorunuzun reçete edeceği ağrı kesici iğneler işlem sonrasının rahat ve konforlu geçmesini sağlayacaktır.

İşlem sonrası 1 saat boyunca tampon ısırılmalı ve sonrasında tampon atılmalıdır. 24 saat boyunca dişetinden hafif sızıntı şeklinde kanama olabilir. Rahatsız edecek kadar olursa temiz rulo yapılmış bir pamuk veya tampon tekrar 1 saat ısırılmalıdır. Dikişler alınana kadar kesinlikle sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Üç gün boyunca kesinlikle tükürülmemeli ve sıcak yeme içme yapılmamalıdır. 24 saat boyunca soğuk kompres yapılmalıdır. 5’dk aralarla ağız dışından buz uygulanmalıdır. Reçete edilen ilaçlar mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Aklınıza herhangi bir soru takıldığında veya herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde lütfen kliniğimizi aramaktan ve doktorunuzdan bilgi almaktan çekinmeyiniz. Çünkü sağlığınız için en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.

Instagram Feed
Öncesi ve sonrası vakalar için bizi takip edin...
Randevu & Ulaşım

Randevu Alın

Özel Çapa Cerrahi & Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pınar Apt. No:135/2
Kat:1 D:2 34722 Ziverbey, Kadıköy / İstanbul