Bruksizm Tedavisi


Gizli Tehdit : Bruksizm (Diş Sıkma / Gıcırdatma)

Porselen Dolgu

Bruksizm (Diş Sıkma / Gıcırdatma) yaygın görülen fakat sıklıkla ihmal edilen problemlerinden biridir. Eğer erken müdahale edilmezse çenelerin kalıcı olarak hasar almasına ve ağzın tekrar açılamamasına varan problemler görülebilir. Eklemlerde oluşan hasarın tamiri malesef çok uzun zaman almakta hatta bazı durumlarda imkansız olabilmektedir. Bu durumun engellenmesi için Bruksizm Tedavisi çok büyük yarar sağlamaktadır.

Öncelikle Bruksizme neden olan etkenler belirlenmelidir. Bunlar genellikle eksik dişler, hatalı yapılmış veya yıpranmış dolgu, kaplama, akut veya kronik stress, ortodontik bozukluk ve çapraşıklıklar olabilir. Bu etkenlerin eliminasyonu yapıldıktan sonra tedaviye geçilir.

Bruksizm Tedavisinde kişiye özel yapılan Bruksizm Plakları ve Bruksizm Tedavisi kullanılmaktadır.

Bruksizm Plağı kişiye özel olarak şeffaf döküm akrilikten hazırlanmaktadır. Çenenin kapanış hareketlerini (okluzyon) düzenler. Gece plağı ise alınan modele basılmış plastik plakadır. Okluzyonu düzenlemez, hatta çoğu zaman bozar ve daha çok diş sıkmaya neden olur.

Bruksizm Tedavisi için özel Medikal Bruksizm solusyonları kullanılır. Estetik için yapılan uygulamadan farklıdır.

Hayır. Kullanılan enjektör özeldir ve insülün iğnesinden bile incedir. Neredeyse hiç hissetmezsiniz.

Hayır belli olmaz. Yapılan miktar çok küçüktür.

Hayır yaşamazsınız. Çiğnemede görev alan temel kaslar çok kuvvetli ve bazıları dışarıdan ulaşılamaz konumdadır. İstenilse bile çiğnemeniz bloke edilemez, çene düşmesi gibi bir durum oluşturulamaz.

Kişiye göre değişmektedir. İlk uygulama yaklaşık 4/6 ay arasında etkilidir. Takip eden uygulamalarda etki süresi uzar. En aşırı Bruksizm vakalarında bile yaklaşık 4-5 uygulama sonrasında problemin çözülmekte ve tekrar uygulamaya gerek duyulmamaktadır.

Instagram Feed
Öncesi ve sonrası vakalar için bizi takip edin...
Randevu & Ulaşım

Randevu Alın

Özel Çapa Cerrahi & Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pınar Apt. No:135/2
Kat:1 D:2 34722 Ziverbey, Kadıköy / İstanbul