Diş Estetiği


Estetik Diş Hekimliği

Araştırmalarda ilk tanışma sırasında %47 oranında “Gülümsemenin Güzelliğine” dikkat edildiği belirlenmiştir.

Nasıl Güzel bir Gülümseme’ye sahip olabilirim?

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı’nda en önemli nokta Altın Oranlar’ın belirlenmesidir. Yüz yapınız, dudak konturlarınız ve dişleriniz, özel bir bilgisayar yazılımı ile fotoğraf ve videolar üzerinden analiz edilir. Dijital ortamda yapılan milimetrik ölçümler ile Gülüş Tasarımı’nız Altın Oranlar’a uygun şekilde planlanır. Henüz dişlerinize hiç işlem yapılmadan sonucu dijital ortamda görme ve Mock Up dediğimiz modeller ile dişleriniz üzerinde deneme imkanına sahipsiniz. İstekleriniz doğrultusunda dijital ve Mock Up model üzerinde uyarlamalar yapılır ve hayalinizdeki gülümsemeye hata olmadan kavuşursunuz.


Beyaz Estetik & Pembe Estetik

Sadece dişlerin düzgün ve beyaz olması yeterli değildir. Dişetlerinin rengi, şekli, konumu ve parlaklığı güzel bir gülümseme için temel faktördür.

Çok güzel dişleriniz olsa da örneğin uzamış diş etleri dişlerinizin çok küçük ve kısa görünmesine neden olur.

Tam tersi çekilmiş dişetleri çok uzun ve rahatsız edici bir diş görüntüsü verir.

Özellikle esmer bireylerde ve sigara kullananlarda dişetlerindeki koyu lekeler estetik olarak kötü bir görünüm ortaya koyar.

Tüm bu problemlerin Gülüş Tasarımı Uygulamaları ile giderilmesi gereklidir.

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş beyazlatma ile hayalinizdeki bembeyaz gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Üstelik sadece 45 dk.Lamina (Laminate)

Gülümseme hattında yer alan dişlerinizin sadece ön yüzeylerine çok ince porselen tabakaları uygulayarak gülümsemenizi hayalinizdeki şekle kavuşturabiliriz. Bunun için çoğunlukla dişlerinizden hiç aşındırma yapmıyoruz çünkü gelişen teknoloji sayesinde artık 0,3 mm’ye kadar ince lamina hazırlayabiliyoruz. Peki, lamina yapım süreci nasıl? Öncelikle diş ölçüleriniz, fotoğraf ve video kayıtlarınız alınıyor.

Bu veriler özel programlar yardımıyla işlenerek yüzünüzün ve dişlerinizin normları (altın standart) milimetrik olarak hesaplanıyor ve size en uygun model belirleniyor. Bu verilere uygun bir kalıp hazırlanarak dişe yapışmayan geçici kaplama malzemeleriyle dişleriniz üzerine uygulanıyor.Bu sayede dişlerinize hiçbir işlem yapılmadan sonucu kendi dişleriniz üzerinde görme ve hayalinize göre değişiklikler yapma olanağınız oluyor.

Deneme laminaları (Try-in model), dişlere yapışmadığı için dişlerinizden kolaylıkla çıkarıyoruz ve sizin onay verdiğiniz şekil,renk ve biçimdeki gerçek laminaları hazırlamak için bilgisayara veri girişlerini yapıyoruz. Yaklaşık 1 cm³’lük IPS e.max porselen bloklar kullanılarak, cad-cam cihazında el değmeden lamineleriniz hazırlanıyor ve siz onay verdikten sonra dişlerinize yapıştırılıyor. Tüm bu süreç yaklaşık 3 gün içerisinde tamamlanıyor ve yepyeni gülüşünüze kavuşuyorsunuz.

 • Renklenmiş dişlere yapılır.
 • Renkleşmenin nedeni Tetrasikline(antibiyotik) kullanımı, florozis hastalığı, devital (canlılığını yitirme) sonucu renkleşmelerde veya yaşa ve yıpranmaya bağlı bağlı renklenmelerde lamina uygulanabilir.
 • Beyazlatma ile yeterli beyazlık sağlanamayan kanal tedavisi görmüş dişlerde uygulanır.
 • Aralıklı dişlerde boşlukları kapatmak için lamina uygulanır.
 • Formu bozuk olan dişlerde estetiği sağlamak için uygulanır. Örneğin ince sivri yapıdaki dişleri daha yuvarlak hatlı, estetik bir görünüme kavuşturmak için lamina uygulanır.
 • Gelişimsel veya kazanılmış mine dokusu hasarı olan dişlere uygulanır.
 • Çok fazla oranda dolgu bulunan ön dişlerde estetiği sağlamak için lamina uygulanır.
 • Dişten çok az (0,3-0,7 mm) ya da hiç aşındırma yapılmadığı için son derece koruyucu bir yöntemdir.
 • İstediğiniz kadar beyaz renkte yapılabilir.
 • Işık geçirgenliği nedeniyle son derece doğal bir görüntü verir.
 • Doğru uygulanmış bir laminanın yapma olduğunun anlaşılması imkansızdır.
 • Sigara, çay, kahve gibi boyayıcı maddelerden etkilenmezler.
 • İlk günkü rengini korur. Özellikle dişlerdeki çapraşıklık, renkleşme ve aşınma sonucu oluşan estetik bozukluklar birkaç gün içerisinde kalıcı, estetik ve etkili çözüme kavuşmuş olur.
 • Özel yapıştırıcısı ile yapıştırılan laminalar 600 megapascal dirence sahiptir. Yani doğal dişinizin kırılmalara karşı direnci ile eşdeğer sağlamlıktadır.
 • Doğru uygulanmış vakalarda laminalarda kırılma olmaz.

Doğru vakaya uygulanması gerekir. Özellikle örtülü kapanış veya şiddetli diş gıcırdatma olgularında kırılma görülebilir. Maliyet diğer estetik işlemlere göre daha yüksektir.

​ Estetik Kaplamalar

Diş eksikliklerinde, aşırı harap olmuş dişlerde estetik kaplamalar ile doğal, sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. Estetik Kaplamaların yapımı için üç farklı materyal kullanmaktayız. Metal destekli Porselen, Zirkonyum ve Full Seramik. Özellikle ışık geçirgenliğinin doğal görünümde önemli bir katkısı olması nedeniyle kendi dişinizden ayırt edilemeyen doğal, sağlıklı ve estetik kaplamalar yapabilmekteyiz.

Full Seramik Dişler

IPS e.max seramik blokların tamamen seramikten oluşması ve homojen yapısı sayesinde, dişlerinize son derece doğal ve estetik bir görünüm kazandırıyoruz. Cad-cam cihazında el değmeden hazırladığımız kaplamalar hata riski olmadan dişlerinize tam adaptasyon sağlıyor ve dişlerinizin mine dokusuna çok yakın kimyasal yapısı ve üstün ışık geçirgenliği ile sağlık ve estetik açısından mükemmel uyumu yakalıyoruz.

Full seramik dişlerin içerisinde metal alt yapı bulunmaz. 1-3 cm³’lük özel üretilmiş seramik bloklardan yapılır. Dişlerinizin ölçüsü alındıktan sonra oluşturulan model tarayıcıdan geçirilerek diş modeliniz dijital ortama aktarılır. Özel bilgisayar programı ile kaplamaların tasarımı yapılır. Daha sonra cad-cam cihazımız bu tasarımı bire bir olarak blok üzerinde kazıma yaparak kaplamanızı el değmeden ve hata olmadan hazırlar.

 • Renkleşmiş, beyazlatma olmayan, şekil bozukluğu olan dişlerde kesin, uzun ömürlü ve estetik sonuç sağlar.
 • Madde kaybı fazla, çok fazla oranda dolgulu dişlerde kırılmalara karşı dişi korur.
 • Doğal dişten ayırt edilemeyecek kadar güzel ve estetik bir görünüm verir. Işık geçirgenliği üst düzeydir.
 • Sigara, çay, kahve gibi boyayıcı maddelerden etkilenmez.
 • İlk günkü beyazlığını korur.

Arka bölgedeki üç üyeden fazla uzun köprülerde yapılamaz. Makaslama kuvvetine direnç açısından üretici firma tarafından bu boyutlarda blok üretilmemektedir. Arka bölgede zirkonyum kaplamalar ile estetik çözümler sunmaktayız.

Zirkonyum Dişler

Özellikle diş eksikliği olduğu durumlarda mükemmel estetiğe zirkonyum dişler ile kavuşabilirsiniz. Kırılmalara karşı dirençli yapısı ve ışık geçirgenliği ile uzun köprülerde bile hayalinizdeki gülümsemeyi size kazandırıyoruz.

Bu sistemde metal yerine yapı malzemesi olarak zirkonyum kullanılır. Yapılan çalışmalar diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumluluğu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek performansın elde edildiğini göstermiştir. Zirkonyum akıllı seramiklerle yapılan bütün tedaviler doğal dişiniz kadar doğal olurlar.

Tamamen bilgi,yetenek ve sanatsal becerinin bilgisayar destekli teknoloji ile birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir yöntemdir. Klinikte hazırlanmış diş modelleri laboratuarda özel yöntemlerde şekillendirilir ve özel bir cihaz yardımıyla lazer tarama sistemi ile okunur. Bu bilgiler cihazın şekillendirme bölmesine aktarılıp kuron veya köprü bilgisayar tarafından işlenilir. Böylece zirkonyum oksit alt yapı oluşmuş olur. Bu alt yapının üstü özel porselenler ile kaplanılır. Böylece ışığı geçiren (neon efektli), oldukça dayanıklı, estetik, doğal görünümlü kaplamalar elde edilmiş olur. Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla zirkonyum porselenleri köprülerde de kullanılabilir hale getirmesidir.

Metal destekli Porselen

Özellikle yan yana üçten fazla diş eksikliği olduğunda veya hareketli protezlere hassas bağlantı eklendiği durumlarda kısacası köprüler yük taşıması gerektiğinde metal destekli porselen kaplamaları tercih ederiz. Gelişen teknoloji sayesinde porselen bileşiminin geliştirilmesiyle birlikte estetik olarak çok başarılı kaplamalar yapmamızı sağlamaktadır.

Instagram Feed
Follow us for before and after cases...
Appointment & Contact

Randevu Alın

Özel Çapa Cerrahi & Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pınar Apt. No:135/2
Kat:1 D:2 34722 Ziverbey, Kadıköy / İstanbul