Kanal TedavisiKanal Tedavisi; dişin sinir ve kan damarlarının bulunduğu kanalların, içindeki enfekte dokulardan tamamen temizlenmesi ve sonrasında doldurulması işlemidir.

Özel aletler yardımı ile öncelikle kanalların şekillendirme işlemi yapılır. Şekillendirme sırasında kanalların iç yüzeyinde bulunan enfekte artıklar tamamen temizlenir.

Endoactivator denilen cihazlar sayesinde kanalın içini yıkadığımız solüsyonlar aktive edilerek daha etkili bir temizlik yapılabilmektedir.


Bu aşamada dikkat edilmesi gereken kanalın kök ucuna kadar tamamen temizlenmiş olduğundan emin olunmasıdır.

Kanal temizliği sonrası kanalın içine yerleştirilen özel antiseptik ilaçlar ile dişe ve kemiğe sızmış olan bakterilerin temizlenmesi sağlanır.

İkinci randevuda ise kanalın içi dişin kök ucuna kadar sızdırmaz bir dolgu materyali ile doldurulur. Daha sonra dişin dolgusu yapılır.

Kanal tedavisi dişin çekilmesini önlemek için yapılan ve dişe son şansını veren bir tedavidir. Uygun şartlarda yapılan bir kanal tedavisi sonucunda diş ömür boyu ağızda fonksiyon görebilir. Ancak kanal tedavisi yapılan dişler doğal dişlerden daha kırılgan olabilir. Kırılma riskini önlemek için dişe kaplama yapılması önerilir.

Düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %95'in üzerindedir. Kanal aletinin tedavi sırasında kök içinde kırılması veya kök kanallarının tam olarak temizlenememesi (kök tıkanması vb.) durumunda, tekrar kanal tedavisi denenir başarılı olunmazsa cerrahi yönetmeler ile diş kurtarılmaya çalışılır.

Kanal tedavisi gören dişlerin kuvvet direnci doğal dişlere göre azalmıştır. Bu nedenle dişlerin kırılma riski fazladır. Bu dişileri uzun süre kullanmanızı sağlayacak en uygun tedavi uygulamasının için lütfen hekiminizin önerilerini alınız. Kanal tedavisi uygulanmış dişte fazla madde kaybı varsa kırılmasını engellemek amacıyla porselen kaplama uygulamasının yapılması gerekmektedir. Kök kanalından destek almak amacıyla fiber post yapılarak üzerine kaplama yapılması en doğru tedavi seçeneği olacaktır.

Instagram Feed
Follow us for before and after cases...
Appointment & Contact

Randevu Alın

Özel Çapa Cerrahi & Estetik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pınar Apt. No:135/2
Kat:1 D:2 34722 Ziverbey, Kadıköy / İstanbul